mandag den 3. august 2015

Lake Placid Ice Dance International 2015 - resultat


Den årlige isdansekonkurence Lake Placid Ice Dancing Championships blev i år holdt som en international Senior B konkurrence for junior og senior. Den nu navngivne Lake Placid Ice Dance International 2015 blev afholdt den 30.-31. juli i Lake Placid, NY, USA.

Resultat

Senior
Place Name Score SD FD
1 Isabella TOBIAS
Ilya TKACHENKO
146.08 1 1
2 Danielle THOMAS
Daniel EATON
129.96 2 3
3 Carolane SOUCISSE
Simon TANGUAY
128.06 3 2
4 Charlotte MAXWELL
Ryan DEVEREAUX
121.16 6 4
5 Alissandra ARONOW
Collin BRUBAKER
116.58 4 7
6 Shiyue WANG
Xinyu LIU
115.70 5 8
7 Catherine DAIGLE-ROY
Dominic BARTHE
114.28 9 5
8 Celia ROBLEDO
Luis FENERO
114.26 8 6
9 Alexa LINDEN
Addison VOLDENG
112.38 7 9
10 Kimberly BERKOVICH
Ronald ZILBERBERG
98.94 10 10
11 Elicia REYNOLDS
Stephen REYNOLDS
88.80 12 11
12 Roxette HOWE
Jean-Luc JACKSON
87.14 11 12
13 Emily PIKE
Patrick ADDERLEY
76.36 13 13

Junior (flere grupper)

Junior YOG qualifier
Place Name Score SD FD
1 Chloe Lewis, All Year FSC
Logan Bye, SC of New York
51.50 1
2 Alina Efimova, Peninsula SC
Kyle MacMillan, Washington FSC
46.20 2
3 Eliana Gropman, Washington FSC
Ian Somerville, Washington FSC
44.15 3
4 Lydia Erdman, Philadelphia SC & HS
Alexey Shchepetov, Philadelphia SC & HS
42.35 4
5 Elizabeth Addas, All Year FSC
Jonathan Schultz, FSC of Southern CA
39.57 5
6 Heidi Washburn, Detroit SC
Val Katsman, Broadmoor SC
34.05 6

Junior SD gr. A
Place Name Score SD
1 Lorraine McNamara, Peninsula SC
Quinn Carpenter, Washington FSC
60.03 1
2 Katherine Grosul, SC of Novi
Cameron Colucci, Philadelphia SC & HS
50.95 2
3 Emily Day, All Year FSC
Kevin Leahy, All Year FSC
48.78 3
4 Payten Howland, CPA Lorraine
Simon-Pierre Malette-Paquette, CPA Lorraine
48.41 4
5 Valerie Taillefer, CP Deux Rives
Jason Chan, CPA Saint Laurent
47.45 5
6 Audrey Croteau-Villeneuve, CPA Town of Mount-Royal
Jeff Hough, Minto SC
44.62 6
7 Kayla Charky, Beaconsfield FSC
Simon Dazé, Rosemont FSC
39.64 7
8 Rebecca Lucas, Univ of DE FSC
Jacob Schedl, Stars FSC
38.67 8
9 Talia Rancourt, Nepean SC
Alex Gunther, Nepean SC
36.84 9
10 Alycia O'Leary, EC beider Basel
Oliver Grutter, EC beider Basel
28.34 10

Junior SD gr. B
Place Name Score SD
1 Elliana Pogrebinsky, Peninsula SC
Alex Benoit, Skokie Valley FSC
54.50 1
2 Julia Biechler, SC of Wilmington
Damian Dodge, Peninsula SC
50.18 2
3 Melinda Meng, CPA Laval
Andrew Meng, CPA Laval
44.41 3
4 Gina Cipriano, Skate Oakville
Bradley Keeping-Myra, St. Margaret's Bay FSC
37.02 4
5 Alexandra Amelkhina, Odincovo
Andrey Filatov, Odincovo
36.92 5
6 Mira Samoisette, CPA St-Jean
Alexander Seidel, CPA Brossard
36.61 6
7 Rebecca Lustig, Univ of DE FSC
Zachary Milestone, Skokie Valley SC
36.02 7
8 Rachel Gart, Charter Oak FSC
Lance Stanley, SC of Novi
33.49 8
9 Sara Marier, CPA Deux-Rives
Jeffrey Wong, CPA Saint-Laurent
32.90 9
WD Adelaide Ponte Usdin, SC of New York
Wolfgang Ebersole, Ann Arbor FSC

Junior FD gr. A
Place Name Score FD
1 Lorraine McNamara, Peninsula SC
Quinn Carpenter, Washington FSC
87.28 1
2 Payten Howland, CPA Lorraine
Simon-Pierre Malette-Paquette, CPA Lorraine
70.35 2
3 Julia Biechler, SC of Wilmington
Damian Dodge, Peninsula SC
69.67 3
4 Melinda Meng, CPA Laval
Andrew Meng, CPA Laval
63.75 4
5 Katherine Grosul, SC of Novi
Cameron Colucci, Philadelphia SC & HS
63.23 5
6 Valerie Taillefer, CP Deux Rives
Jason Chan, CPA Saint Laurent
57.94 6
7 Kayla Charky, Beaconsfield FSC
Simon Dazé, Rosemont FSC
54.66 7
8 Talia Rancourt, Nepean SC
Alex Gunther, Nepean SC
51.04 8
9 Arina Ushakova, Odincovo
Maxim Nekrasov, Odincovo
48.15 9
10 Alycia O'Leary, EC beider Basel
Oliver Grutter, EC beider Basel
42.91 10

Junior FD gr. B
Place Name Score FD
1 Elliana Pogrebinsky, Peninsula SC
Alex Benoit, Skokie Valley FSC
83.40 1
2 Emily Day, All Year FSC
Kevin Leahy, All Year FSC
70.09 2
3 Alexandra Amelkhina, Odincovo
Andrey Filatov, Odincovo
68.35 3
4 Audrey Croteau-Villeneuve, CPA Town of Mount-Royal
Jeff Hough, Minto SC
61.03 4
5 Rebecca Lucas, Univ of DE FSC
Jacob Schedl, Stars FSC
59.40 5
6 Rebecca Lustig, Univ of DE FSC
Zachary Milestone, Skokie Valley SC
58.83 6
7 Gina Cipriano, Skate Oakville
Bradley Keeping-Myra, St. Margaret's Bay FSC
58.06 7
8 Mira Samoisette, CPA St-Jean
Alexander Seidel, CPA Brossard
48.42 8
9 Sara Marier, CPA Deux-Rives
Jeffrey Wong, CPA Saint-Laurent
47.32 9
WD Adelaide Ponte Usdin, SC of New York
Wolfgang Ebersole, Ann Arbor FSC

Se flere detaljer her.

Glacier Falls 2015 videor - de lange programmer

Nogle videoer fra 2015 Glacier Falls Summer Classic er dukket op.

Herrer (resultat)

Grant Hochstein (239.46, #2)
FS: 165.51 (#2). Musik: Les Misérables


Brendan Kerry (AUS) (194.96, #5)
FS: 135.00 (#5). Musik: "Beethoven's 5 Secret" af The Piano Guys


Jason Brown (191.90, #6)
FS: 136.24 (#4). Musik: "The Scent of Love" fra The Piano (soundtrack)


Damer (resultat)

Gracie Gold (202.54, #1)
FS: 132.15 (#1). Musik: "Firebird" af Stravinsky


Courtney Hicks (173.05, #2)
FS: 107.73 (#3). Musik: Elizabeth: The Golden Age (soundtrack)


Mariah Bell (166.41, #3)
FS: 111.69 (#2). Musik: Born the Fourth of July (soundtrack) af John Williams


Polina Edmunds (160.09, #4)
FS: 88.05 (#6). Musik: Gone with the Wind (soundtrack) af Max Steiner
Video er kun de to første minutter, men hun singlede angiveligt alle spring i anden halvdel.

søndag den 2. august 2015

Glacier Falls 2015 videoer - kort program

En af de store klub sommerkonkurrencer 2015 Glacier Falls Summer Classic fandt sted den 30. juli til 2. august i Anaheim, Californien, og mange større amerikanske navne deltog og gjorde deres sæsondebut. Heldigvis er nogle hjemmevideoer af de korte programmer dukket op på Youtube.

Herrer (resultat)

Nathan Chen
SP: 84.45 (#1). Musik: "Smile" og "Smooth Criminal" af Michael Jackson (forrige sæson)


Jason Brown
SP: 55.66 (#11). Musik: "Love is Blindness" fra The Great Gatsby


Damer (resultat)

Polina Edmunds
SP: 72.04 (#1). Musik: "Moonlight Sonata" af Beethoven


Gracie Gold
SP: 70.39 (#2). Musik: "El Choclo" fremført af Cello Project



Courtney Hicks
SP: 65.32 (#3). Musik: "The Feelings Begin" af Peter Gabriel


Karen Chen
SP: 57.54 (#4). Musik: "Nessun Dorma" af Puccini, fremført af Pavarotti


Mariah Bell
SP: 54.72 (#5). Musik: "Storm Cry" af David Arkenstone


fredag den 31. juli 2015

Beijing tildeles værtskab for Vinter OL 2022


Kineserne fejrer værtskabet foran Bird's Nest (foto: Reuters).

Det blev et tæt løb om værtskabet om Vinter OL 2022 for de kun to tilbageværende finalister Beijing (Kina) og Almaty (Kasakhstan). Vinderen blev Beijing med 44 stemmer vs Almatys 40 stemmer, og dermed bliver Beijing den første by til at afholde både Sommer og Vinter OL!

Den Olympiske Komite (IOC) afholdte afstemningen i dag i Kuala Lumpur, Malaysia, og resultatet blev annonceret 11:30 dansk tid. Resultatet betyder, at OL for tredje gang i træk afholdes i et østasiatisk land med Vinter OL 2018 i Pyeongchang, Sydkorea, og Sommer OL 2020 i Tokyo, Japan. På en selvisk note medfører det, at de fleste events bliver afholdt morgen/formiddag dansk tid, og det kan dermed blive svært for os danskere at fange konkurrencerne live :-(

Beijing vil afholde Vinter OL 2022 i tre områder spredt over 160 km: Beijing, Yanqing og Zhangjiakou. Bird's Nest stadium vil stå for åbnings- og afslutningsceremonierne ligesom ved OL 2008. Kunstskøjteløb (og short track) vil afholdes i den eksisterende Capital Indoor Stadium i Beijing.

Vi havde selvfølgelig bemærkelseværdige kunstskøjteløbere til stede i Kuala Lumpur; Denis Ten holdte en præsentation for Almatys bud, mens Xue Shen og Hongbo Zhao var der for at støtte Beijings bud. Stephane Lambiel støttede Lausanne, Schweiz, som endte med at vinde Ungdoms Vinter OL 2020 (YOG) over Brasov, Rumænien.



søndag den 19. juli 2015

Musik update 2015-16: Javier Fernandez

Fernandez udfører sit lange program ved VM 2015, som han vandt (foto: Getty).

Det har været en historisk sæson for Javier Fernandez, som formåede at forsvare og tage sin tredje EM-titel samt vinde sin (og Spaniens) første VM-titel i kunstskøjteløb. Hans langsigtede mål er at snuppe en medalje ved Vinter OL 2018, men denne sæson håber han især at igen kvalificere sig til Grand Prix Finalen, som vil blive afholdt i Barcelona for andet år i træk.

Hans nye korte program er til "Malaguena" med guitar musik af Paco de Lucia og vokal af Placido Domingo; koreografi er af Antonio Najarro. Det lange program er til musik fra filmen Guys and Dolls med vokal af Frank Sinitra; koreografi er fra Fernandez' faste koreograf David Wilson.

For tredje år i træk vil Fernandez gøre sin sæsondebut i start oktober som del af Team Europa ved Japan Open. Hans Grand Prix-konkurrencer er Cup of China og Rostelecom Cup.

Kilde: Mundo Deportivo (spansk)

onsdag den 15. juli 2015

SP programdebut: Han Yan, Sui/Han og Peng/Zhang

Vi er officielt allerede lidt inde i den nye sæson 2015/16 (som begyndte 1. juli), og det betyder sommerkonkurrencer og isshows og tilhørende programdebutter. Et par af de kinesiske topløbere debuterede deres nye korte programmer ved isshowet Artistry on Ice.

Han Yan
Hans korte program er til "Sing, Sing, Sing" af Louis Prima. Hans lange program er til soundtracket Romeo+Juliet (1996 soundtrack), primært sangen "Kissing You" af Des'ree. Du kan se et partielt FS gennemløb her.


Wenjing Sui og Cong Han
Jeg har ingen officiel kilde på at dette er deres nye korte program, men baseret på deres layout, kunne meget tyde på det. Musikken er "Flamenco Farruca".


Cheng Peng og Hao Zhang
Deres korte program er til The Beatles' "Come Together" af Goran Scholars, med et tango pift. Deres lange program vil blive til musik fra The Pearl Fishers by Bizet. Begge programmer er koreograferet af Lori Nichol.


lørdag den 27. juni 2015

Hvem skøjtede det bedst 2014-15: The Phantom of the Opera?

Gold, Mura, Murakami og Hanyu var blandt de største navne, som løb til musikken.

Undskyld mine sjældne opdateringer, men skolen har taget al min tid - nu burde der dog være mere tid. Vi har haft et utal af musikopdateringer for den kommende sæson, men jeg vil lige afslutte musikbemærkninger for forrige sæson.

2014-15 var den første sæson, hvor alle discipliner måtte benytte vokal i deres musik. Formålet var sikkert at få løberne til at benytte mere varieret musik, men det gav måske lidt bagslag, da langt de fleste var konservative og valgte "krigshest" musik med vokal.

Tophittet var blockbuster musicalen The Phantom of the Opera af Andrew Lloyd Webber. Musikken gør sig godt til kunstskøjteløb med sin genkendelige melodi med både lyriske og bombastiske passager. Men hvem skøjtede det bedst?

Yuzuru Hanyu FS (GPF 14-15)


Hanyu kæmpede en del med dette program i starten af sæsonen, men han kom godt igen og havde samlet nok mest succes af alle PotO-løberne med GPF-guld og VM-sølv. Opbygningen af programmet var meget lig hans Romeo & Juliet fra 2013-14, men hans evne til at time sine eksplosive spring til musikken var uovertruffen.

Kanako Murakami SP (VM 2015)


Kanako Murakami valgte den romantiske "Think of Me" til sit korte program, hvor hun portrætterede Christine Daae. I en sæson med svingende resultater var hendes korte program et af lyspunkterne...

Kanako Murakami FS (VM 2015)


... lidt overraskende valgte Murakami PotO til begge sine programmer, men i det lange ville hun portrættere fantomet. I teorien en fin idé (Denis Ten gjorde lignende med The Artist i 2012-13), men for de fleste var konsensus, at musikredigeringen var for usammenhængende og larmende.

Takahito Mura FS (Skate Canada 2014)


PotO var særdeles populært hos team Japan, som faktisk formede Team Japan of the Opera ved World Team Trophy. Takahito Mura valgte en mere standard musikredigering, og han leverede programmet til fulde ved sæsonstart ved Skate Canada.

Gracie Gold FS (VM 2015)


Gracie Gold valgte den mere opera-tiske arie "Wishing You Were Somehow Here Again" til en stor del af sit lange program. Hendes lilla kjoler var fine, men musikken var måske ikke helt det rigtige valg til at få hendes personlighed ud på isen.

June Hyoung Lee FS (VM 2015)


18-årige Lee løb junior det meste af sæsonen, men kvalificerede sig til VM, hvor han tog en respektabel 19. plads. Den unge sydkoreaner var også blandt de mange, som valgte en mere klassiske PotO sammensætning.

Michael Christian Martinez FS (VM 2015)


Fillipinske Martinez havde det utaknemlige job at løbe lige efter Takahito Mura og June Hyoung Lee ved VM 2015, hvorved vi fik tre back-to-back PotO programmer, men det er vel chancen man tager, når man vælger musikken. Han tog en 21. plads ved VM.

Ronald Lam FS (VM 2015)


Vi havde endnu en PotO ved VM, nemlig fra Ronald Lam fra Hong Kong. Han overraskede alle med solide løb og tog en flot samlet 14. plads.

Lorraine McNamara / Quinn Carpenter FD (Junior VM 2015)


Junior VM er blev i 2009 og 2012 vundet af isdansepar, som løb til PotO, så der er ikke noget at sige til at musikken er populær. McNamara/Carpenter vandt ikke titlen, men set i lyset af deres problemer i starten af sæsonen, så er sølv godt klaret.

Maria Vigalova / Egor Zakroev FS (JGPF 14-15)


Juniorparret Vigalova / Zakroev spillede også lidt sikkert med musikken, men deres resultater var solide med to JGP-sejre og JGPF-bronze denne sæson. Desværre splittede parret i slutningen af sæsonen, men det havde nok mere at gøre med deres aldersforskel og manglende forbedringer på side-om-side springene end musikken.

Bianca Manacorda / Niccolo Macii SP (Junior VM 2015)


Det italienske juniorpar løb til "The Music of the Night", som fuldt ud udnyttede muligheden for vokal, hvad enten man kan lide det eller ej. Parret var nok også utilfredse med deres langsomme fremgang og efter en 12. plads ved Junior VM endte de deres partnerskab.

Natalja Zabijako / Yuri Larionov SP (russisk testløb)


Zabijako og Larionov valgte den romantiske "All I Ask of You" for deres første korte program sammen. Lykken var dog kort for det russiske par (tidligere Estland for hende), og efter en 7. plads ved de russiske mesterskaber splittede parret.

Caitlin Yankowskas / Hamish Gaman SP (EM 2015)


Britiske Yankowskas og Gaman løb også til "All I Ask of You", og de løb programmet særdeles godt ved EM. Deres lange program var værre, hvilket samlet rykkede dem ned på en 9. plads i deres EM-debut.

Miriam Ziegler / Severin Kiefer FS (EM 2015)


Østrigske Ziegler og Kiefer havde en klassisk PotO-medley blandet med "The Music of the Night". Duoen tog en 8. plads ved EM, deres hidtil bedste placering ved konkurrencen.

Rebeka Kim / Kirill Minov FD (4CC 2015)


Det sydkoreanske isdansepar er et umage par på isen, men de så ud til at kunne lide deres musik og program. Resultaterne var dog ikke så høje, og med en 26. plads ved VM fik de ikke lov til at udføre deres fridans i Shanghai.

Natalia Kaliszek / Maksim Sporidev FD (EM 2015)


Det polske isdansepar havde den mest usædvanlige musikredigering, da hovedparten kom fra The Phantom of the Opera on Ice af Roberto Danova.

Hvem havde det bedste program til The Phantom of the Opera i 2014-15? Giv en stemme og/eller kommentar hvis din favorit ikke er taget med.


mandag den 15. juni 2015

ISU Grand Prix of Figure Skating 2015-16

Næste sæson i kunstskøjteløb virker lidt nærmere, da Grand Prix tildelingerne for sæson 2015-16 i dag blev annonceret. Her er en lille oversigt over de nye navne, comebacks og udeladelser i serien.

JGP-deltagere, som gør senior GP debut
Kunstskøjteløbere, som muligvis allerede har gjort deres seniordebut andetsteds, men som deltog i Junior Grand Prix'erne 2014-15. Nuværende alder og bemærkelsesværdige resultater i parentes.

Herrer
- Shoma Uno JPN (17 år, Jr VM #1)
- Boyang Jin CHN (17 år, Jr VM #2)
- Alexander Petrov RUS (16 år, Jr VM #6)
- Daniel Samohin ISR (17 år, EM #10)
- June Hyoung Lee KOR (18 år, VM #18)

Damer
- Evgenia Medvedeva RUS (15 år, Jr VM #1)
- Elizabet Turzynbaeva KAZ (15 år, Jr VM #4)
- Yuka Nagai JPN (16 år, Jr VM #7) 
- Karen Chen USA (15 år, Jr VM #8)
- Nicole Rajicova SVK (19 år, Jr VM #11, VM #15)
- Angelina Kuchvalska LAT (16 år, VM #16)
- Miyu Nakashio JPN (18 år, JGPF #6)

Parløb
- (Xiaoyu Yu/Yang Jin CHN, men de deltog i GP 11/12 (19/21 år, Jr VM #1))
- Julianne Seguin/Charlie Bilodeau CAN (18/21 år, Jr VM #2, VM #8)
- Lina Fedorova/Maxim Miroshkin RUS (17/21 år, Jr VM #3)

Isdans
- Anna Yanovskaya/Sergey Mozgov RUS (18/20 år, Jr VM #1)
- Alexandra Nazarova/Maxim Nikitin UKR (18/20 år, Jr VM #3, VM #17)

Andre senior GP debutanter
Andre stærke resultater i løbet af sæsonen fører også til GP-invitationer. Bemærk, at vi for første gang i mange år har dansk repræsentation i form at isdanseparret Beaudry/Sørensen!

Herrer
- Ronald Lam HKG (WC #14)

Damer
- Mariah Bell USA (US #6)
- Hannah Miller USA (US #9)
- Dasa Grm SLO (VM #18)
- Roberta Rodeghiero ITA (VM #20)

Parløb
- Valentina Marchei/Ondrej Hotarek ITA (VM #11)
- Marissa Castelli/Mervin Tran USA
- Lubov Iliushechkina/Dylan Moscovitch (VM #13)
- Hayleigh Bell/Rudi Swiegers (nyt par)

Ice Dance
- Laurence Fournier Beaudry/Nikolaj Sørensen (VM #11)

Comebacks
Vi får to store comebacks i år med Patrick Chan og Mao Asada, der begge har sagt ja tak til to GP-konkurrencer. Asadas form er efter sigende kommet hurtigt igen, hvilket lover godt!

Herrer
- Patrick Chan CAN (deltog dog i Japan Open 14/15)

Damer
- Mao Asada JPN

Skadet forrige sæson
Kunstskøjteløbere, som ikke deltog i Grand Prix 2014-15 pga. skader.

Damer
- Kaetlyn Osmond CAN
- Kiira Korpi FIN

Parløb
- Tatiana Volosozhar/Maxim Trankov RUS

Isdans
- Ekaterina Bobrova/Dmitri Soloviev RUS

Mangler på listen
Et par større ikke-pensionerede navne mangler på deltagerlisen.

Herrer
- Jeremy Abbott USA (fokus på US Nationals og evt. VM)
- Evgeni Plushenko RUS (mulighed for TBD RUS)

Damer
- Adelina Sotnikova RUS (mulighed for TBD RUS)

Parløb
- Haven Denney/Brandon Frazier USA (VM #12, hun er stadig skadet?)

Trukket tilbage
Til sidste har vi de navne, som ikke er til at finde på listen, enten fordi de har trukket sig fra sporten eller fordi de er splittet.

Herrer
- Tatsuki Machida
- Douglas Razzano
- Jeremy Ten
- Stephen Carriere

Damer
- Viktoria Helgesson
- Samantha Cesario

Parløb
- Qing Pang / Jian Tong
- Maria Vigalova/Egor Zakroev (split)
- Mari Vartmann / Aaron van Cleave (split)
- Narumi Takahashi / Ryuichi Kihara JPN (split)

Isdans
- Nelli Zhiganshina / Alexander Gazsi (split)
- Cathy Reed / Chris Reed (split)
- Mackenzie Bent / Garrett Mackeen CAN (split)
- Nicole Orford / Thomas Williams (split)
- Alexandra Aldridge / Daniel Eaton USA (split)